Město Horní Planá
Náměstí 54
382 26 Horní Planá
IČO: 00245895
DIČ: CZ00245895

ID datové schránky: re7bd6q
Telefon: 380 724 410
Fax: 380 724 420
mu@horniplana.cz

Mapa

Úvodní strana -> Ivan Nový: Šumavský triptych

Ivan Nový: Šumavský triptych

22.11.2015 - 20:45
Přečeteno: 1750x
Rodný dům Adalberta Stiftera |


Šumavský triptych

Ivan Nový

Až po 40 letech od svého vzniku vychází poprvé poutavá kniha povídek Ivana Nového: Šumavský triptych. Autor se zde na 266 stranách vyznává ze své lásky k Šumavě. Ve více než stovce povídek z lipenska a hornoplánska najdeme příběhy místních lidí, lesa, řeky, jezera a jejich obyvatel. Výrazná část povídek je věnována i šumavským houbám z pohledu mykologického znalce a labužníka. Jazykově velmi vyzrálé dílo ukazuje i na autorovy nemalé znalosti místní přírody, o které vede Nový i krásné filozofické úvahy, do nichž se občas promítají jeho životní peripetie. Ivan Nový může být starším čtenářům známý jako autor několika knih pro děti: Rybářské toulky, Na rybářské stezce, Davídek, Skřivan v kabinetu. Autor, který byl mj. i aktivním účastníkem Vysočanského sjezdu, už nesměl v období normalizace působit ve školství a živil se pak jako dělník vrchní stavby ČSD. Šumavský triptych si psal do šuplíku a postupně ho sám v sedmdesátých letech vydával v samizdatu pro okruh svých nejlepších přátel. Nádherná poetika Nového díla jistě uchvátí i současného čtenáře s laskavým vztahem k Šumavě, který jistě rád přijme tento dar od málem zapomenutého autora, jehož můžeme svým způsobem považovat i za jakéhosi novodobého Klostermanna.

Kniha, vycházející v malém jihočeském nakladatelství Karla Křivance, je doprovázena ilustracemi Evy Kalendové a Michala Štěrby a stojí 299 Kč.

Šumavský triptych bude v prodeji o Adventním lidovém jarmarku 28. listopadu v Památníku A. Stiftera v Horní Plané.

Křest knihy se uskuteční v pátek 11. prosince od 17:00 v Centru Adalberta Stiftera v Horní Plané a bude spojen i s ukázkami četby v podání herce Zdeňka Říhy.

 Fotogalerie


Úřední deska

Kalendář akcí

Webová kamera a počasí

Dokumenty ke stažení