Město Horní Planá
Náměstí 54
382 26 Horní Planá
IČO: 00245895
DIČ: CZ00245895

ID datové schránky: re7bd6q
Telefon: 380 724 410
Fax: 380 724 420
mu@horniplana.cz

Mapa

Úvodní strana -> P. Engelmar Unzeitig

P. Engelmar Unzeitig

17.03.2016 - 15:13
Přečeteno: 1533x
Horní Planá |


 

Katolický kněz a řeholník Engelmar Hubert Unzeitig,

který působil od počátku 2. světové války ve Zvonkové, bude 24. září 2016 blahořečen a může se stát prvním novodobým světcem v ČR. (Z šestnácti adeptů z Česka byla zatím blahořečena v roce 1998 Marie Restituta Kafková, řeholnice a zdravotní sestra popravená nacisty.) Církev prověřuje životy kandidátů dlouhé roky, Unzeitigův kanonizační proces začal v Německu již v roce 1991. Diecézní fáze procesu byla uzavřena odesláním dokumentů do Vatikánu v roce 1999. Papež Benedikt XVI. potvrdil Unzeitigovy hrdinské ctnosti 19. prosince 2009. O dva roky později pak bylo započalo řízení, jehož cílem bylo ověřit knězovo mučednictví. Dekret o jeho mučednictví byl papežem Františkem I. schválen 22. ledna letošního roku. Jde o neobyčejnou událost.

Hubert Unzeitig se narodil 1. března 1911 jako jedno z pěti dětí rolníka Johanna Unzeitiga v Hradci nad Svitavou. V roce 1921 byl biřmován ve Svitavách a po ukončení obecné školy pracoval krátce jako pomocník v hospodářství. V sedmnácti letech odešel k mariannhillským misionářům do Reimlingenu v diecézi Würzburg v Bavorsku, kde byl vysvěcen knězem a přijal jméno Engelmar. Své vysvěcení oslavil primiční mší v rodné obci. Na první kněžské místo odešel do Zvonkové. Ve svých kázáních se postavil proti pronásledování Židů, jejich transportu do koncentračních táborů a nacistické politice. V roce 1941 byl za své výroky zatčen gestapem. Z věznice v Linci byl po šesti týdnech převezen do koncentračního tábora Dachau u Mnichova. Z lidské bytosti se stalo číslo 26 147, jako duchovní byl umístěn v kněžském bloku, kde se tísnilo 2700 duchovních, většinou katolíků. P. Engelmar se v hrůzách koncentračního tábora choval jako statečný muž a proslul mezi spoluvězni laskavostí a sebeobětováním natolik, že dostal ještě za svého života přezdívku Anděl z Dachau. Z kněžského bloku dobrovolně odešel do nemocničního bloku ošetřovat nemocné, především ruské zajatce, protože se jako budoucí misionář naučil rusky. Zde pomáhal posilovat nejen těla vězňů, ale i jejich ducha. O Vánocích 1944 se v Dachau rozšířila epidemie skvrnitého tyfu a nemocní umírali bez pomoci, protože do nakažených bloků nikdo nechtěl chodit. Podle dochovaných pramenů byl jedním z několika kněží, kteří odešli dobrovolně ošetřovat smrtelně nemocné, byť to znamenalo téměř jistou smrt. Engelmar Unzeitig zemřel 2. března 1945, den po svých 34. narozeninách, jen několik týdnů před tím, než tábor Dachau osvobodila americká armáda. Protože se blížil konec války, podařilo se spoluvězňům jeho tělo spálit samostatně a popel pak pronesli za pomoci faráře, aby ho pohřbili na hřbitově ve Würzburgu. V roce 1968 byla urna přenesena do tamního kostela Srdce Ježíšova.

V muzeu ve Zvonkové je o jeho životě umístěna expozice a na zdi kostela sv. Jana Nepomuckého mu byla odhalena pamětní deska. P. Engelmara Unzeitiga si letos připomene i město Svitavy při příležitosti 760 let od svého založení. Ve spolupráci s klubem filatelistů bude jeho podobizna na poštovních známkách například vedle Oskara Schindlera. Jde o edici známek, na kterých se objeví Engelmar Unzeitig po boku dalších čtyř významných osobností města Svitav. Poštovní arch vyjde 20. května. Jeho socha zdobí kostely v Německu i např. v Africe.

„Láska znásobuje síly…“

/z jeho posledního dopisu z koncentračního tábora v únoru 1945/ (LH)Fotogalerie


Úřední deska

Kalendář akcí

Webová kamera a počasí

Dokumenty ke stažení