Město Horní Planá
Náměstí 54
382 26 Horní Planá
IČO: 00245895
DIČ: CZ00245895

ID datové schránky: re7bd6q
Telefon: 380 724 410
Fax: 380 724 420
mu@horniplana.cz

Mapa

Úvodní strana -> Muzejní noc

Muzejní noc

08.05.2016 - 15:12
Přečeteno: 1106x
Horní Planá | Rodný dům Adalberta Stiftera |


Muzejní noc je akce, při které bývají památky, muzea a galerie otevřeny dlouho do noci. Organizátoři se tak snaží vzbuzovat zájem veřejnosti o muzea a podobné instituce a to mnohdy bez vstupného či za snížené vstupné.

K festivalu se připojuje tradičně i Památník-rodný dům Adalberta Stiftera v Horní Plané - Muzejní noc v našem městě můžete letos zažít v sobotu 21. května.

Od 17:00 do 22:00 je pro Vás připraven program Oživlá výstava Len na Šumavě s tkalcovskou a modrotiskovou dílnou. Uvidíte přadlenu za kolovratem a tkadlenu při práci u tkalcovského stavu. Tkaní i předení si zájemci budou moci sami také vyzkoušet a pokusit se i o vlastnoručně utkaný kousek plátna. Dále bude možné zhotovit si vlastní modrotisk - plátno i Pap (tiskařská reserva) bude k dispozici z manufaktury Danzinger, kam budou hotové výrobky zaslány k následnému barvení tradičním a velmi starým způsobem v Indigu. Na programu modrotiskové dílny bude i potiskování plátna - jako inspirace jedinečnou technikou modrotisku. Modrotisková dílna se uskuteční pod vedením Lenky Kohoutkové, výtvarnice z českokrumlovského muzea.

Tkalcovskou dílnu povede Ing. Lenka Kmošková ze Spolku archaických nadšenců, která do Horní Plané přijede na naše pozvání se svým manželem ze Sebranic u Litomyšle. Kmoškovi jsou nevšední lidé, kteří založili zmíněný spolek, mají silné pouto k místu a krajině, kde žijí a kde mají své kořeny. Snaží se uchovat venkovské tradice, připomínat ty zapomenuté a přibližovat je lidem, a to nejen těm z nejbližšího okolí. Je pro ně důležitá úcta k odkazu, dovednostem i životní moudrosti předků. Spolek se věnuje praktickému přiblížení historie, jak té nejstarší, tak i té nedávné a snaží se o zachování a prezentaci dříve běžné zemědělské činnosti a záchranu zapomenutých řemesel spojených se zpracováním slámy, vlny a lnu. Se spolkem jsme spolupracovali i při vzniku výstavy Len na Šumavě, paní Lenka Kmošková mj. pro nás ručně utkala lněné plátno i tkaninu ze lnu a vlny, zvanou šerku, které jsou jako ukázky k dispozici pro návštěvníky k přímému kontaktu.

Po celou Muzejní noc bude připraven i prodej lněného občerstvení. Samozřejmě můžete také zakusit zároveň prohlídku muzejních expozic ve večerní a noční atmosféře Stifterova domu, jednoho z nejstarších dochovaných hornoplánských stavení…

Program je vhodný pro každého i pro děti. Vstupné je zdarma.

Nenechte si tuto zajímavou příležitost ujít – srdečně Vás zveme!

 Fotogalerie


Úřední deska

Kalendář akcí

Webová kamera a počasí

Dokumenty ke stažení