Starosta Jiří Hůlka: Dobrá adresa pro život, bydlení i místo relaxu v zeleni……
Aktuální volební období pomalu končí.
Co se podařilo? A na co je třeba navázat? Na otázky odpovídal starosta Horní Plané Jiří Hůlka.
Letní sezóna se blíží ke konci… Přibývá na Hornoplánsku počet turistů?
Podle mého názoru ano. Letošní sezóna byla velmi silná, a to i kvůli tomu, že díky počasí začala poměrně brzy. Celkově se již letní sezónu daří rozkládat do delšího období, netýká se jen července a srpna, jak tomu bývalo dříve. Jsme profilováni na cyklistiku a pěší turistiku, proto k nám lidé přijíždějí hned na jaře. Vyhledávají nás turisté, kteří si chtějí duševně odpočinout, načerpat klid… Nechceme být turistickým supermarketem, ale butikem. Zároveň ale musíme poskytnout infrastrukturu 21. století.
Kolik procent příjmů pro město dnes tvoří turismus?
Jsme na 40 procentech, což je vysoké číslo. Město je nyní ve stavu, kdy peníze investované do turismu začíná vracet občanům. Z části i díky nim opravujeme chodníky, cesty, byty a tak dále. Každý občan města tak pociťuje, že se nám z hlediska turistického trhu daří.
Dá se zmíněné číslo ještě navýšit?
Netroufám si to odhadnout, protože to záleží na tom, jak jsou daňové příjmy rozdělovány státem. Budu každopádně rád, když zůstaneme na 40 procentech. Není dobré se spoléhat jen na jeden segment příjmů. Ten příjmový „koláč“ musí být pestrý, ideálně složený ze tří až čtyř rovnoměrných dílů – výroba, služby, zemědělství…
Přesto… dojít k těm 40 procentům musela být dlouhá a náročná cesta.
Nebylo to jednoduché, protože jsme se hledali s ochranou přírody v tom, kam až můžeme jít. Kde je hranice. Nyní jsme na rozumném rozhraní. Pravý břeh zůstane klidový, ale jak jsem říkal, skanzen tady nikdo tvořit nehodlá. Zajímají se o nás investoři, pro které je právě ten klid zajímavý… To mě těší. Také to vypadá, že budeme moct konečně realizovat zimní sezónu. Po vzoru třeba Kvildy nebo Horní Vltavice jsme si řekli, že bychom si tady mohli vybudovat malou sjezdovku na Houbovém vrchu, a zdá se, že je vše na dobré cestě. Sjezdové lyžování blízko za chalupou, aby se místní děti naučily lyžovat, ale abychom byli zajímaví i pro turisty, kteří si chtějí odpočinout od velkých lyžařských areálů… zní to moc dobře a já doufám, že se tento záměr podaří naplnit. V tomto volebním období jsme udělali změnu územního plánu, máme také vyřešené vlastnictví pozemků, nyní začíná posuzování vlivu stavby na životní prostředí… Legislativní procesy jdou v České republice velmi pomalu, předpokládám, že v letech 2019/2020 bychom mohli dostat stavební povolení.
A kdy zhruba si tedy na Houbovém vrchu zalyžujeme?
Byl bych hrozně rád, kdyby to bylo v magickém roce 2020. Je to vize, která je jasná a pro završení nabídky i pro investory přinášející pracovní příležitosti důležitá.
Jaké další úkoly má město před sebou?
Je to například propojení kanalizace mezi Hůrkou a Černou v Pošumaví, abychom mohli zajistit čištění odpadních vod a zároveň pomohli k realizaci výstavby pětihvězdičkového hotelu v Hůrce s velmi významnou investicí. Hůrku a Černou v Pošumaví také hodláme propojit cyklostezkou. Do Horní Plané pak chceme přiblížit vodní zdroj, který je v Hůrce za pilou. Máme územní rozhodnutí a nyní zpracováváme projekt pro stavební povolení. V budoucnu by se pak na něj mohla Horní Planá napojit.
A v samotném městě?
Podpořili bychom rádi nabídku výstavby bytových domů. Myslím si, že je tady dostatečná nabídka ploch pro výstavbu rodinných domků, ale ohledně bytů už je situace horší. Chceme umožnit výstavbu bytového domu v prostorách sídliště a zároveň sami jeden takový dům postavit. Byty bychom nabídli zejména mladým rodinám, aby měly startovací bydlení. A když jsem u sídliště, tak chceme dokončit jeho revitalizaci. Za toto volební období jsme udělali dvě etapy, před námi je tak nejmenší poslední.
Mluví se také o vybudování wellness zařízení…
V zimě nebo v případě špatného počasí se u nás není kde koupat. Jezdíme proto třeba do Volar nebo Frymburku… Z toho důvodu pomáháme k tomu, aby tady mohla vzniknout investice, kdy by mělo dojít k přestavbě autokempu u bývalého Liptova. Přestavět se má na menší wellness zařízení, do kterého budou mít obyvatelé přístup a pevně věřím, že se podaří realizovat i výuky plavání pro děti, aby nemusely dojíždět jako nyní. Tím se zase mimo jiné zatraktivní naše škola, školka a nabídka pro obyvatele a turisty. Máme vymyšlen způsob, jak zajistit výhodnost pro naše obyvatele. Stavba je ve fázi před územním rozhodnutím.
Hodláte pokračovat v opravách komunikací?
Určitě. Zlepšování stavu infrastruktury, která slouží pro obyvatele, je pro nás jednou z priorit. Opravili jsme místní komunikace – V Domkách, v ulici Adalberta Stiftera, Finských Domkách, Komenského ulici… Tímto směrem hodláme pokračovat, abychom měli komunikace a chodníky v pořádku. V samotné Horní Plané nám pak bude chybět už jen oprava náměstí, stav zejména chodníků a zpevněných ploch je na hraně dožití.
Volební období je u konce. Můžete zrekapitulovat uplynulé čtyři roky?
Vezmu to chronologicky… V roce 2015 jsme postavili nové sportovní hřiště u Základní školy v Jiráskově ulici, chodník od pošty na pláž, dostavěli jsme kanalizaci až do Pihlova, opravovali jsme technologii na čistírně odpadních vod, vyměnili okna a topení v radnici. V roce 2016 jsme rekonstruovali místní komunikace a chodníky Adalberta Stiftera a Finské Domky, postavili chodník od školky k dětskému domovu, udělali novou střechu na sportovní halu a postavili nový vodovod a komunikaci v části Švermově ulici. Věnovali jsme se i modernizaci vozového parku hasičů rekonstrukcí Tatry 815 a pořízením nového Mercedesu. V minulém roce jsme zateplili zdravotní středisko, budovali velmi pěknou cyklostezku do Jenišova, komunikaci V Domkách, zrekonstruovali jsme místní komunikaci za Smrčinou, opravovali školní dvůr, rekonstruovali převoz a investovali dva miliony korun do nerezových filtrů úpravny pitné vody. Z roku 2018 bych jmenoval například opravu Komenského ulice, důležitou revitalizaci sídliště, přestavbu sběrného dvora, dále získání dotace na výstavbu environmentálního hřiště v zahradě mateřské školky, ale také přípravu projektové dokumentace na propojení kanalizace z Hůrky do čistírny v Černé v Pošumaví. Je toho mnoho a rád bych zdůraznil, že nemáme ani korunu úvěru. Vše děláme z vlastních prostředků a za pomoci dotací. Těch jsme získali, a nyní mluvím pouze o investičních dotacích, celkově 27 a půl milionu korun.
A vize pro rok 2019?
Jednoznačně bychom se měli soustředit na přístavbu budovy školy v Jiráskově ulici, výstavbu bytového domu na Sídlišti Míru, přístavbu domu s pečovatelskou službou, dokončení revitalizace sídliště, ale i propojení cyklostezkou a kanalizací mezi Hůrkou a Černou v Pošumaví.
Václav Votruba